Óvodánk 2011 óta ZÖLD ÓVODA

A 2008/09-es nevelési évben két kolléganőnk Budapesten a Környezetkultúra az óvodában elnevezésű továbbképzésen vett részt, melynek témája az óvodás gyermekek környezettudatos magatartására, a természet védelmére és szeretetére nevelés volt.


Ezen a továbbképzésen hívták fel figyelmüket a Zöld óvodák jelentőségére, mutatták be, milyen céllal működnek, miféle eszközökkel, módszerekkel lehet a gyermekek figyelmét a természet felé irányítani.


A sikerkritériumokat olvasva rájöttünk, hogy a mi óvodánk már évek óta eszerint dolgozik, a Helyi Óvodai Nevelési Programunkban a Zöld óvoda témái nagyrészt benne vannak, kihasználjuk a természet adta lehetőségeinket, a helyi sajátosságokat a Tőserdő, Holt- és élő Tisza, a település gyönyörű parkjai, ünnepeljük a zöld jeles napokat. Így jutottunk arra az elhatározásra, hogy megpályázzuk ezt a megtisztelő címet.


A 2010/11-es nevelési évben négy kolléganőnk megírta és beadta a pályázatot, amit óvodánk sikeresen megnyert.
Az elmúlt évben másodszor is pályáztunk, melyet ismét siker koronázott, így újra Zöld óvoda lettünk, és újabb 3 évre megkaptuk ezt a megtisztelő címet.

Óvodánkban a Zöld óvoda programok éves terv alapján történnek.

 • A zöld jeles napok közül az Állatok világnapját, a Víz világnapját, a Föld napját, a Madarak és fák napját ünnepeljük.
 • Évszakonként teszünk megfigyelő sétákat, kirándulásokat a Tőserdőben, a parkokban, vagy a község utcáin, gyűjtögetjük a természet kincseit, (szíves faleveleket, fakérgeket, terméseket, kavicsokat, madártollakat) ezeket felhasználjuk az ábrázoló foglalkozásokon.
 • Védjük és etetjük a környékünkön élő madarakat. Óvodánk felkészült a Madárbarát óvoda cím pályázatra, melynek feltétele, hogy az óvoda udvarán kihelyezett odúkba befészkeljenek a madarak. Örömmel tapasztaltuk tavasszal, hogy egy feketerigó pár és egy kerti rozsdafarkú pár is alkalmasnak találta udvarunkat arra, hogy itt neveljék fel fiókáikat.
 • A népi hagyományok közül az Őszköszöntő szüreti nap, Luca napi táncház, Farsangi mulatozás, állatalakoskodás, télbanya égetés és a húsvéti népszokások szerepelnek programunkban.
 • Partnerkapcsolat építettünk ki a kunszentmártoni Szent Anna Katolikus Óvodával, már évek óta nagy sikerrel részt veszünk az általuk szervezett természetismereti vetélkedőn.
 • Rajzversenyeket hirdetünk különböző természetvédelemmel kapcsolatos témában, és
 • részt veszünk mások által meghirdetett rajzversenyeken is.
 • Bekapcsolódtunk az általános iskola Iskolazöldítés pályázatába is Bicajjal az oviba,
 • Éghajlítás Földindulás, rajzversenyek komposztálás és villamos energia témakörben
 • Az Ovi-vakáción környezeti héttel, lovaglással, pancsolással, gyűjtött anyagok barkácsolásával tesszük szebbé a gyermekek nyári életét.
 • Szárazelemeket, műanyag hulladékot és kupakokat gyűjtöttünk.
 • Ősszel és tavasszal Tős-túrák szervezünk családoknak.
 • Gyógynövényeket termesztünk, melyeket felhasználunk tea és szörpkészítésre.
 • Zöld óvoda programunkba bevonjuk a szülőket is, számítunk segítségükre.
 • Több civil szervezettel is kapcsolatban állunk, akik segítik munkánkat: polgárőrség, rendőrség, községi könyvtár, művelődési ház, a Tiszakürti és Kecskeméti Arborétumok, a Kiskunsági Nemzeti Park néhány munkatársa.

Két év múlva szeretnénk újra pályázni a Zöld óvoda címre, s ha újra megnyerjük, akkor már Örökös Zöld óvoda leszünk.

      

 

tehetsegprogram

tamogataskezelo

emberieroforras1